سانکو > سایر > نمایشگر اخبار سایت
رهاسازی 10 هزار قطعه بچه ماهی کپور در استخر «ائل‌گلی»خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)

رهاسازی 10 هزار قطعه بچه ماهی کپور در استخر «ائل‌گلی»

مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز از رهاسازی 10 هزار قطعه بچه ماهی کپور با هدف کاهش میزان جلبک‌های موجود در استخر پارک بزرگ «ائل‌گلی» خبر داد.

محمدحسین حسن‌زاده در این خصوص اظهار کرد: استخر ائل‌گلی با شش هکتار مساحت و عمق شش تا 12 متری خود یک حوضه و محدوده‌ای بسته است که یک میلیون متر مکعب آب را در خود جای داده است.


وی افزود: این استخر به دلیل بسته و محدود بودن محیط خود، در برخی مواقع فیتوپلانکتون‌ها و موجودات ریز باکتریایی و جلبکی خاصی را ایجاد می‌کند.


حسن زاده ادامه داد: وقتی شرایط اکولوژیکی برای زندگی ماهیان و آبزیان فراهم باشد، رنگ آب به سبز آبی و زیتونی تغییر پیدا می‌کند که این حالت ایده‌آل‌ترین حالت بوده و از طرفی نیز بهترین شرایط زندگی برای ماهی‌ها در کنار فیتوپلانکتون‌ها و جلبک‌ها است؛ چرا که شرایط لازم برای زندگی موجودات زنده مثل ماهی‌ها را در استخر فراهم می‌کند.


مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز با اشاره لزوم هوادهی برای این حجم از آب مسدود شده در استخر ائل گلی، گفت: این سازمان نیز با روش‌های مختلف مثل کارکرد آب‌نماها و باز چرخانی آب استخر اقداماتی در زمینه هوادهی آب استخر را انجام می‌دهد.


حسن زاده بیان کرد: قسمت‌ها و لایه‌های زیرین این استخر به دلیل کمترین برخورد، از بابت این بازچرخانی، بوهای نامطبوع ایجاد می‌کند که سازمان پارک‌ها و فضای سبز تبریز برای جلوگیری از این حالت دست به اقداماتی زده است.


وی هوادهی با ایجاد و نصب پمپ‌های بازچرخانی آب به میزان لازم و همچنین اضافه کردن برخی گونه‌های ماهی مثل کپور و ماهی‌های لجن‌خوار در استخر ائل‌گلی را از جمله این اقدامات عنوان کرد.


حسن‌زاده با اشاره به رهاسازی 10 هزاز قطعه بچه ماهی در استخر ائل‌گلی، اظهار کرد: در فاز نخست این اقدام که صبح امروز انجام شد، پنج‌هزار بچه ماهی کپور و همچنین طی هفته آینده نیز پنج هزار ماهی در این استخر می‌شوند.


وی یادآور شد: رهاسازی این تعداد ماهی در استخر ائل‌گلی، میزان جلبک‌های ایجاد شده را به حداقل رسانده و شرایط اکولوژیکی مناسب را برای استخر را فراهم می‌کند. 


خاتمه مطلب /*

آدرس صفحه: http://sanco.ir/news-history.aspx?id=74857166-063a-48f6-9527-6825ac4edc26
تاریخ چاپ: 10/16/2019 3:30:23 PM
حق كپی © صنایع آبزیان نیل پارس. تمامی حقوق محفوظ است.
لطفا کمی صبر کنید...