سانکو > سایر > نمایشگر اخبار سایت
صنعت رو به ‌رشد آبزی پروری در زنجانخبر آنلاین

صنعت رو به ‌رشد آبزی پروری در زنجان

اواخر سال گذشته بود که رتبه نخست تولید ماهیان سردآبی در منطقه شمال‌غرب کشور از آن زنجان شد. پرورش ماهی به دلیل صرفه اقتصادی بسیاری از علاقه‌مندان را جذب خود کرده است. طوری که به گفته مسئولان، به شاغلان این حرفه در سال 94 در مقایسه با سال 93 با دو برابر افزوده شده است.

محصولی که در جلب مشتری عملکرد خوبی از خود نشان داده است. امروزه ثابت شده مصرف ماهی و آبزیان به دلیل داشتن اسیدهای چرب اشباع نشده، نه تنها در پایین آوردن چربی‌های نامطلوب خون موثر است بلکه در حفظ تعادل فشار خون و نگهداری آن نیز نقش به‌سزایی ایفا می‌کند. به همین دلیل مردم نیز به مراتب بهتر از سال‌های گذشته به اهمیت قرار دادن این نوع آبزی درسبد غذایی خود پی برده‌اند.


تنوع تجهیزات آبزی پروری

مدیر امور شیلات و آبزیان استان با اشاره به این‌که تاکنون موفقیت‌های بسیاری در حوزه آبزی پروری به‌دست آمده است، به همشهری می‌گوید: تنوع و به روز بودن تجهیزات آبزی پروری موجب شده تا افراد بیشتری ترغیب کار در این حرفه شوند و این مسئله تاثیر به‌سزایی روی میزان تولید آبزیان در استان گذاشته است. «محمود صیاد بورانی» با بیان این‌که نرم استفاده از آب ورودی برای یک تن ماهی قزل‌آلا در دنیا 10 لیتر در ثانیه است، می‌افزاید: این رقم در زنجان به یک لیتر در ثانیه رسیده است. یعنی10 درصد نرم دنیا را برای یک تن استفاده کرده‌ایم.

وی بهره‌گیری از تجهیزات در آبزی‌پروری را گامی پیشرو دانسته و توضیح‌ می‌دهد: مزارع آبزی‌پروری به واسطه استفاده از تجهیزات، رشد 280 درصدی را نسبت به برنامه هدف‌گذاری شده تا پایان برنامه پنجم توسعه رقم زده اند. به این مفهوم که طبق برنامه باید 4400 تن ماهی تولید می‌شد که در مقابل 12 هزار و 400 تن ماهی تولید شده است. اغلب این ماهیان قزل‌آلا و برخی از ماهیان گرم‌آبی چون کپورعلف‌خوار، کپور معمولی، کپور سرگنده و نقره‌ای و آمور هستند.


افزایش زمینه اشتغال

مدیر امور شیلات و آبزیان استان با اشاره به آمار اشتغال در آبزی‌پروری اشاره می‌کند: 1300 نفر در سال 93 در این کار فعالیت می‌کردند اما این آمار سال گذشته به بالای 2هزار نفر افزایش یافت. با حساب این که آنها به صورت مستقیم وارد عرصه اشتغال شده‌ باشند آمار اشتغال غیر مستقیم 2 برابر این رقم، یعنی 4هزار نفر است.

وی ادامه می‌دهد: آبزی‌پروری یکی از اقتصادی‌ترین فعالیت‌های بخش کشاورزی است که میانگین سود آن 40 درصد است. از طرفی نیز عمدتا در بحث فروش جزو محصولاتی است که مشکل خاصی را نداریم، چرا که محصول استان در دیگرنقاط به عنوان محصول پاک و سالم شناخته می‌شود.


زمین‌های اجاره‌ای

بورانی با اشاره به این‌که معمولا اراضی تحت مالکیت شرکت آب است، ادامه می‌دهد: کسانی که دوستدار آبزی پروری هستند می‌توانند با مراجعه به شرکت آب، بخشی از این اراضی را اجاره کنند و به پرورش ماهی بپردازند. امسال در شهرستان ایجرود مجوزهایی برای پرورش ماهی صادر می‌شود.


کشاورزان بیشترین متقاضیان

مدیر امور شیلات و آبزیان، عمده مخاطبان آبزی‌پروری را کشاورزان می‌داند و بیان می‌کند: بیشتر افرادی که وارد این حرفه می‌شوند متخصص این رشته نیستند. از این رو یکی از شرایطی که این افراد می‌توانند مجوز پرورش ماهی را بگیرند شرکت در کلاس‌های آموزشی است که با هزینه‌های اندک و در بیشتر موارد به صورت رایگان برگزار می‌شود. کلاس‌ها در 3 روز شامل مباحث تئوری و عملی است.


مزارع موجود

ظرفیت بهره برداری از استخرهای استان‌ از 3 تا 50 تن است. بورانی اظهار می‌کند: عمده مزارع حدود 20 تن تولید دارند که به آنها مزارع متوسط می‌گویند. درمجموع استان 590 استخر پرورش ماهی شامل سردآبی و گرم‌آبی دارد و حدود 510 مزرعه سردآبی داریم که 60 درصد آنها در محدوده استخرهای متوسط هستند. 14 مزرعه تولید بچه ماهی نیز داریم که بیشتر استخرها در شهرستان ماهنشان هستند.


مزارع شور

برای استفاده بهینه از خاک‌ها و منابع آبی شور، طرحی به صورت راه‌اندازی مزارع آبزی‌پروری در مناطق غیرقابل کشت استان به میدان آمد که مدیر امور شیلات و آبزیان درباره چگونگی روند اجرای این طرح می‌گوید: این اقدام در برخی از مناطق استان انجام می‌شود. ‌اکنون نیز در زمین‌های حاجی قشلاق ایجرود 300 هکتار از این اراضی شناسایی شده است.

وی ادامه می‌دهد: نظارت به کار کسانی که به تازگی شروع به کار کرده باشند بیشتر است تا مدیریت پروش ماهی روند مطلوبی را تا مرحله فروش داشته باشد. کسی که یک سال بتواند مدیریت همه جانبه‌ای در پرورش ماهی خود داشته باشد سال بعد به صورت حرفه‌ای استخر خود را مدیریت می‌کند.


موفقیت‌ها

هر موجود زنده‌ای درصد بقا و تلفات دارد. در دنیا برای پرورش ماهی قزل‌آلا میزان تلفات را 10 درصد و بازماندگی را 90درصد می‌گیرند. بورانی وضعیت استان را چنین تشریح می‌کند: سال گذشته در زنجان درصد بازماندگی 93 درصد بود یعنی 3 درصد بالاتر از نرمی است که دنیا مشخص کرده است. وی درباره ماهیان زینتی نیز می‌گوید: 417 هزار قطعه در سال 94 ماهی زینتی پرورش داده شده است که بیش از 30 گونه هستند. آنجل یکی از گونه‌های شاخص این گونه‌هاست. 


صادرات مطمئن

صادرات نقش تعیین‌کننده‌ای برای رونق هر محصول دارد. بورانی دراین باره بیان می‌کند: آبزیان استان به سایر استان‌ها و کشورهای همسایه صادر می‌شود. سال گذشته 7 هزار تن از محصولات تولیدی ما به سایر استان‌ها از جمله آذربایجان شرقی، اردبیل، تهران، قزوین، کردستان و قم و 200 تن نیز به کشورهای اطراف صادر شد.

توجه به بازارهای جهانی یکی از عمده‌ترین موارد هر گونه محصول با کیفیت است. بورانی در این باره می‌گوید: توجه به بازارهای جهانی و صادرات ماهی بسیار مورد توجه است. ‌اکنون مسئولان در حال مذاکره با کشور روسیه هستند تا امسال 20 تا 30 هزار تن ماهی به این کشور صادرات داشته باشیم. پس از امضای تفاهمنامه‌، امور شیلات ایران مشخص می‌کند که سهم هر استان چقدر باشد. سال گذشته هیاتی از روسیه در زنجان مهمان بودند که در مذاکره با آنان مقرر شد 7 هزار تنی که به دیگر استان‌ها صادر می‌کنیم به روسیه صادر شود که عمده این ماهیان قزل آلا هستند.


خاتمه مطلب /*

آدرس صفحه: http://sanco.ir/news-history.aspx?id=02f9f27f-6975-433f-8e11-af634e5f421b
تاریخ چاپ: 10/16/2019 4:46:45 PM
حق كپی © صنایع آبزیان نیل پارس. تمامی حقوق محفوظ است.
لطفا کمی صبر کنید...